Potrzeba oddania moczu w chwilach niepewności

Witam. Mam 30 lat i pewien problem. Od kilku lat coraz bardziej i częściej nasilają się u mnie napady lękowe. Zaczyna się od kołatania serca, przyspieszonego tętna i lęku przed ludźmi. Najgorsze jest to, że mam wrażenie, że nie utrzymam moczu i zaraz się zsikam przy ludziach i się skompromituję. Dzieje się to tylko i wyłącznie w przypadku, gdy są ludzie wokół mnie i jestem w miejscu, gdzie wiem, że nie mam szybkiego dostępu do toalety (autobus, obsługiwanie klienta w pracy, zajęcia w szkole itp.). Problem całkowicie znika kiedy jeden z dwóch warunków nie jest spełniony. Bardzo proszę o radę, co mam zrobić i gdzie się leczyć, bo jest coraz gorzej. Jacek

30 LAT ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisany przez Pana problem wydaje się mieć podłoże emocjonalne, nie mogę tego jednak jednoznacznie stwierdzić bez osobistej rozmowy i badania. Stąd zaproponowałbym Panu zapisanie się na wizytę do lekarza psychiatry. W międzyczasie proszę udać się jednak również do lekarza rodzinnego, który wykluczyłby ewentualne współistnienie zaburzeń urologicznych. Mógłby on również, w wypadku potwierdzenia lękowego charakteru tego problemu, przepisać Panu stosowne leki, które pomogłyby do czasu wizyty u specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie