Źrenica oka i jej powiększenie

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Chciałabym się dowiedzieć, co może być przyczyną powiększonej jednej źrenicy. Zaznaczę, że byłam u okulisty i wzrok mam bardzo dobry, nic nie wykryto. Byłam także u neurologa, który skierował mnie na tomografię głowy i dzięki Bogu wszystko jest w porządku. Zastanawiam się zatem dlaczego mam jedną źrenicę powiększoną? Bardzo dużo osób zwraca mi uwagę i pyta mnie, czy wszystko ze mną dobrze, a ja ciągle się zastanawiam, dlaczego mam taką źrenicę. Chciałabym się dowiedzieć jakie jeszcze mogą być przyczyny powiększonej źrenicy. Nie mam pomysłu na to z jakim lekarzem mogłabym jeszcze skonsultować swój problem i jakie jeszcze kroki podjąć. Nie ukrywam, że zależy mi na znalezieniu przyczyny powiększenia mojej źrenicy. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za każdą poradę. Kasia
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Pierwsze pytanie, jakie powinna Pani sobie zadać, to od jakiego czasu źrenica jest poszerzona, czy od niedawna, czy było tak "od zawsze". Być może taka jest Pani uroda, to się czasem zdarza.

Jeśli poszerzona źrenica jest nowym zjawiskiem, a w badaniu okulistycznym i neurologicznym nie znaleziono przyczyny, warto przeanalizować, czy nie doznała Pani w przeszłości urazu oka (mogło dojść do pęknięcia zwieracza źrenicy), albo ewentualnie czy nie przechodziła Pani stanu zapalnego tego oka (zapalenia tęczówki - mogło dać zrosty, powodując poszerzenie źrenicy). Może przyjmuje Pani jakieś leki do tego oka?

Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziała Pani negatywnie, a badania okulistyczne i neurologiczne są prawidłowe, należy uznać, że zjawisko jest idiopatyczne, czyli o nieuchwytnej przyczynie.

Pozdrawiam serdecznie!