Powiększona śledziona u 17-latka

Moje dziecko(17l)ma powiększoną śledzionę(13,5mm)przy narzekaniu na ból ,ostry ból. Po miesiącu kontrolne usg wykazało wynik 14mm.Proszę mi poradzić co mogło wywołać powiększenie śledziony.Wyniki moczu i krwi są w normie.Od czego mamy zacząc...? Dziękuję

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyny powiększenia śledziony są bardzo zróżnicowane, ale na ogół są to choroby układowe, a nie ograniczone do śledziony. Przyczyną powiększenia rozmiarów wątroby mogą być choroby zakaźne, schorzenia hematologiczne, niedokrwistości, nadciśnienie wrotne, zaburzenia autoimmunologiczne. Warto skorzystać z porady hematologa.

Norma wymiaru śledziony to 12 cm (chyba Pani błędnie podaje nie w mm, ale w cm), ale zależy ten wymiar oczywiście od wzrostu i wagi pacjenta (norma ta jest dla osoby przeciętnej czyli wzrostu około 170 i wagi około 70 kg). Osoby większe i cięższe mogą mieć większe śledziony, a więc śledziona wielkości 14 cm wcale nie jest duża i na pewno nie powinna powodować jakichkolwiek dolegliwości (dolegliwości mogą się pojawić przy znacznych rozmiarach śledziony czyli powyżej na pewno 20 cm). A więc wątpię, że bóle związane są z tak niewielkim odchyleniem od normy w zakresie wielkości śledziony. Trzeba przyczyn poszukać, gdzieś indziej (nie podała Pani szczegółów co do lokalizacji i typu bólu). O dalszym postępowaniu musi zadecydować lekarz prowadzący.