Powiększona śledziona u 17-latka
Moje dziecko(17l)ma powiększoną śledzionę(13,5mm)przy narzekaniu na ból ,ostry ból. Po miesiącu kontrolne usg wykazało wynik 14mm.Proszę mi poradzić co mogło wywołać powiększenie śledziony.Wyniki moczu i krwi są w normie.Od czego mamy zacząc...? Dziękuję

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Przyczyny powiększenia śledziony są bardzo zróżnicowane, ale na ogół są to choroby układowe, a nie ograniczone do śledziony. Przyczyną powiększenia rozmiarów wątroby mogą być choroby zakaźne, schorzenia hematologiczne, niedokrwistości, nadciśnienie wrotne, zaburzenia autoimmunologiczne. Warto skorzystać z porady hematologa.
Norma wymiaru śledziony to 12 cm (chyba Pani błędnie podaje nie w mm, ale w cm), ale zależy ten wymiar oczywiście od wzrostu i wagi pacjenta (norma ta jest dla osoby przeciętnej czyli wzrostu około 170 i wagi około 70 kg). Osoby większe i cięższe mogą mieć większe śledziony, a więc śledziona wielkości 14 cm wcale nie jest duża i na pewno nie powinna powodować jakichkolwiek dolegliwości (dolegliwości mogą się pojawić przy znacznych rozmiarach śledziony czyli powyżej na pewno 20 cm). A więc wątpię, że bóle związane są z tak niewielkim odchyleniem od normy w zakresie wielkości śledziony. Trzeba przyczyn poszukać, gdzieś indziej (nie podała Pani szczegółów co do lokalizacji i typu bólu). O dalszym postępowaniu musi zadecydować lekarz prowadzący.