Powiększone węzły chłonne i podwyższony poziom limfocytów

Witam. Co oznaczają lekko podwyższone limfocyty - 46 (norma: 25-40), oraz obniżona fosfataza alkaiczna - 26.0 (norma: 46.0 - 98.0)? Mam całą szyję w powiększonych węzłach chłonnych razem z lewą pachą. Mam ponoć powiększony węzeł chłonny za uchem na nerwie trójdzielnym, tak stwierdziła pani laryngolog, który wysyła mnie do hematologa, kiedy poszłam do lek. pierwszego kontaktu po skierowanie, pani doktór powiedziała, że wszystko jest w porządku, a że węzły chłonne się wyleczą. Co robić?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej powiększone węzły chłonne to wynik infekcji, jednak warto skorzystać z porady hematologa. Obniżona aktywność fosfatazy alkalicznej jest najczęściej stanem wrodzonym, uwarunkowanym genetycznie i nie powodującym konsekwencji chorobowych.
Należy jednak pamiętać, że zmniejszona aktywność FA występuje także w niektórych chorobach, takich jak: niedoczynność tarczycy, przewlekłe zapalenia nerek, niedożywienie, ciężka niedokrwistość, niedobór witaminy C, nadmierne spożycie witaminy D, zespół Fanconiego.