Powiększone węzły chłonne szyi a problemy z zębem

Witam. Od ponad roku mam problem z zębem, był już leczony kanałowo jednak ból nie ustąpił. Lecznie trwa bardzo długo, a efektów brak. Od jakiegoś miesiąca zauważyłam powiększone węzły chłonne szyi. Lekarz rodzinny skierował mnie na usg. Wynik: Większe odczynowo węzły chłonne grup 2B po stronie lewej do 23x9 mm, po stronie prawej do 27x10 mm. Wyniki morfologii w normie oprócz OB = 75. Czy możliwe, że "sprawcą" tego zamieszania jest właśnie tak długo bolący ząb? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,
Przede wszystkim na zdjęciu RTG należy potwierdzić, czy ząb został odpowiednio przeleczony kanałowo. Warto dopilnować, aby leczenie kanałowe było prowadzone w koferdamie i przy użyciu mikroskopu - dzięki temu jest ono znacznie bardziej przewidywalne. Jeśli pomimo tego i braku innych potencjalnych źródeł dolegliwości, niestety ale wskazane będzie usunięcie zęba.