Powiększony gruczoł krokowy - o czym może to świadczyć?

Witam. Jestem właśnie po badaniach USG oraz oznaczeniu PSA. Wizytę mam wyznaczona u urologa na przyszły tydzień, czekam jeszcze na posiew. Na ta chwilę otrzymałem opis z USG, który mówi o gruczole krokowym o wym. 63x47x38,5 mm o obniżonej echogeniczności ze zwapnieniami w części środkowej. Poza tym nerki i moczowody OK. Proszę o wyjaśnienie, bo już sama wielkośc gruczołu jest dla mnie przerażająca. Jeżeli chodzi o wynik PSA to jest 4,3 więc też poza normą. W badaniu ogólnym moczu w wyniku przekroczone są również leukocyty. Poza tym reszta wydaje się być OK. Gdy zapytałem radiologa co znaczy zwapnienie, otrzymałem informację, że może być to wynik infekcji. Proszę o informację, bo czas do wizyty u urologa jest odległy w tym przypadku. Pozdrawiam Rafał

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Panie Rafale!

Pana prostata jest zdecydowanie powiększona. Zmieniona echogeniczność i zwapnienia w gruczole nie świadczą jednoznacznie o przyczynie, natomiast sugerują konieczność dalszej diagnostyki. Przyczyną takiego stanu mogło być, tak jak sugerował radiolog, zapalenie. Wysoki poziom leukocytów przychyla się ku temu. Jednakże nie może obyć się u Pana bez wykluczenia nowotworu. Podobnie jest z PSA. Podwyższone miano może sugerować nowotwór, ale także zapalenie lub niedawno odbyty stosunek lub masaż prostaty. Musi się Pan uzbroić w cierpliwość i poczekać do wizyty u urologa, który zapewne poszerzy diagnostykę Pana prostaty.