Powiększony jajnik - czy mógł być przyczyną poronienia?
Witam, pod koniec stycznia dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Poszłam do ginekologa, który po zrobieniu USG dopochwowego stwierdził tylko pęcherzyk bez zarodka. Powiedział, że to 5. lub 6. tydzień ciąży, zlecił mi zrobić badanie beta-HCG. Zrobiłam je po 4 dniach, wynik miałam 363,88. Po 4 dniach zaczęłam plamić, poszłam do lekarza, zrobił mi USG dopochwowe i nic już nie wykryło. Pęcherzyka nie było widać, zlecił mi powtórzyć beta-HCG i miałam 79,88. Kazał mi iść do szpitala, gdzie zrobiono mi USG dopochwowe i lekarz stwierdził, że nie ma już nic i obejdzie się bez zabiegu łyżeczkowania. W poniedziałek poszłam do szpitala i w środę do południa wyszłam, bo poroniłam samoistnie. Miałam robione w szpitalu też beta-HCG - spadło do 46,45 - i następne (31,63). Po zrobieniu USG dopochwowego lekarz stwierdził, że mam lewy jajnik 40 x 16 mm, a prawy 20 x 12 mm. Czy to mogło być przyczyną poronienia? Proszę bardzo o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Najczęstszą przyczyną wczesnych poronień są defekty genetyczne zarodka, powstałe losowo, mimo że oboje rodzice są całkowicie zdrowi. Przypuszczalnie tak też było w Pani przypadku. Powiększenie jajnika samo w sobie nie powoduje poronienia. Stan ten wymaga jednak kontroli. Przyczyny powiększenia jajnika mogą być bardzo różne - zespół policystycznych jajników, torbiele, guzy o charakterze niezłośliwym lub złośliwym czy też ropień. Większość z tych zmian można zazwyczaj zidentyfikować (przynajmniej wstępnie) w badaniu USG, powinna Pani zapytać lekarza wykonującego badanie, co podejrzewa.
Pozdrawiam serdecznie!