Powiększony jajnik po zabiegu łyżeczkowania – czy to coś groźnego?

Witam!
3 tygodnie temu miałam zabieg łyżeczkowania jamy macicy, z powodu pustego jaja płodowego, w 9 tygodniu ciąży, w piątek byłam na wizycie kontrolnej u lekarza, a on stwierdził, że mam powiększony prawy jajnik 38,8 mm. Od ponad tygodnia mam bóle brzucha, takie „dziwne uczucie” oraz często oddaję mocz, szczególnie w nocy i nie jest to stan zapalenia pęcherza moczowego.
Proszę o odpowiedź, czy mam się martwić? Czy jest to ciąża? Lekarz powiedział, że mam czekać, a ja się martwię.
Z góry dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pierwsza owulacja występuje zwykle 2-4 tygodnie po ustąpieniu krwawienia związanego z poronieniem, niezależnie od tego, czy wykonano zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy czy nie. Być może nieznaczne powiększenie jajnika związane było właśnie z okresem okołoowulacyjnym.

Nie wydaje mi się natomiast, by Pani objawy - bóle brzucha czy częste oddawanie moczu - można było powiązać z ponownym zajściem w ciążę. Jest na to nieco za wcześnie. Dla uzyskania pewności, może Pani zbadać poziom beta HCG we krwi. Ponieważ stężenie tego hormonu może być podwyższone po poprzedniej ciąży, powinna Pani wykonać badanie dwukrotnie, w odstępie kilku dni - wzrost będzie świadczył o ciąży. Spodziewam się jednak, że raczej przyczyną jest zapalenie pęcherza moczowego. Nie napisała Pani, na jakiej podstawie wyklucza Pani taką możliwość.

Radzę wykonać badanie, o którym wspomniałam wyżej, a następnie udać się na kontrolę do swojego ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!