Powikłania po Rotarixie u 15. tygodniowego dziecka

Mam 15 tyg syna, który był zaszczepiony w szpitalu oraz w 12 tyg Engerixem oraz Rotarixem. Szczepienie 5w1 miał mieć 05.05 Teraz okazało się,że w posiewie kału wyszła candida mierna ++. Powikłanie po Rotarixie.Lekarz kazał grzyba wyleczyć Nystatyną. Ma przez 4 dni brać 2 razy dziennie po 1 ml. Jak długo powinnam odczekać po tym antybiotyku, żeby wykonać szczepienie obowiązkowe 5w1( w sumie jego pierwsze).? Cy może szczepienie po Nystatynie mieć wpływ na rozwój odczynów poszczepiennych?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nestatyna to lek przeciw grzybiczy a nie antybiotyk, przez co nie wpływa on na szczepionki. Niemniej jednak warto przed szczepieniem odczekać 14 dni od momentu zakończenia kuracji. Wiąże się to nie tyle ze stosowaniem leku a obniżona odpornością podczas grzybicy.