Powolna recesja dziąseł

Witam! Mam problem z dziaslami. Wszystkie zeby zdrowe. Jednak moj stomatolog nie widzi prblemu. Jego zdaniem dziasla sa zdrowe, rowniez nie krwawia. Zdarzyło się krwawienie w przeszłości (na przestrzeni 4 lat ale zaden stomatolog ie stwierdzil choroby przyzebia). Moje dziasla ulegaja powolnej recesji. Czy powodem mogą być wysrastajace osemki? nosilam aparat ortodontyczny i po leczeniu miałam je usunac (wtedy jeszcze się nie wyrznely). Teraz rosna i popychaja zeby. recesja na 1i2 gora i dol

Pozdrawiam
lek. stom. Wojciech Fąferko
www.dentim.pl

Recesje dziąseł często nie mają nic wspólnego z zapaleniem dziąseł/przyzębia. Częstą przyczyną odsłoniętych szyjek zębowych jest nieprawidłowe szczotkowanie, leczenie ortodontyczne lub cienkie dziąsła. Najlepiej zgłosić się na konsultację do periodontologa.
Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
periodontolog Kraków

Najczęstszym powodem recesji są przeciążenia zgryzowe, leczenie ortodontyczne i dodatkowo jako czynnik urażający nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Proponuję zasięgnąć opinii stomatologa leczącego dysfunkcje ssz i problemy okluzyjne.