Powracający smutek w okresie jesienno-zimowym

Witam.Mam 21 lat i przez długi czas zastanawiam się czy mogę mieć depresje , ponieważ od paru lat można określić od momentu kiedy zaczęłam uczęstrzać do liceum miałam różne fale nastroju. Obecnie studiuję i idzie mi całkiem dobrze,ale to nie zmieniło tego że odczuwam smutek, który wraca co parę tygodni, ale najbardziej w czasie okresie jesienno-zimowym .To jak się czuje czuje może być powodem tego że mam char.bardziej neurotyczny i mam dysleksję i nie umiem sobie do końca tego poukładać.

Witam.
Jesień to czas nostalgii, dużo wiatru, dużo deszczu i coraz mniej słońca. Nasz organizm inaczej pracuje niż latem, mniej witamy D. Wątroba lubi ciepło, nie lubi wiatru i deszczu, a odpowiada za detoksykację całego organizmu, więc zmienia się jej praca i wtedy jesteśmy bardziej senni, bardziej też rozdrażnieni. Warto wtedy więcej chodzić, nawet w deszcz, w ogóle się ruszać, żeby więcej krwi przepłynęło przez wątrobę, aby mogła pracować intensywniej. Polecała bym więcej kontaktów towarzyskich pełnych radości i zabawy. Więcej uśmiechu a mniej rozpatrywania, smutku i żalu. Może filmy komediowe, dobra muzyka, poezja, literatura. Więcej też ciepłego jedzenia: zupy, kasze, herbaty ziołowe i rozgrzewające, masaże.
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Skoro się Pani zastanawia, czy nie towarzyszy Pani depresja, to warto to sprawdzić u lekarza psychiatry. Pisze Pani, że smutek powraca szczególnie jesienią, co jest akurat normą wśród większości osób z przyczyn pogodowych. Warto przyjrzeć się okresom, gdy smutek jest i gdy go nie ma, Może okaże się, że towarzyszą temu (oprócz względów atmosferycznych) jakieś reguły, zasady, które mogłyby ułatwić zrozumienie tego co się dzieje. Pozdrawiam.