Poziom albuminy w surowicy u 5-miesięcznego dziecka a uszkodzenie wątroby

Witam Czy u dziecka 5 miesiecznego albumina w surowicy 27 mg/ml to bardzo mało? czy obowiazuja tu normy jak u dorosłego (34)? czy może to spowodowac uszkodzenie watroby? czy raczej jest to informacja o jej juz uszkodzeniu lub chorobie? dziekuje pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Norma dla dzieci jest taka sama jak dla dorosłych czyli 35-50 g/l (3,5-5,0 g/dl). Spadek stężenia albumin wiąże się ze zmniejszoną ich syntezą (w niedożywieniu, zaburzeniach wchłaniania, przewlekłych chorobach wątroby), ze zwiększonym katabolizmem (rozpadem) albumin (w wysokiej gorączce, sepsie, urazach i w zaawansowanych chorobach nowotworowych). Ponadto za wartości poniżej normy odpowiedzialna jest zwiększona utrata albumin w skutek np. oparzeń, krwawień, wysięków, w zespole nerczycowym czy w chorobach przewodu pokarmowego. Spadek stężenia albumin obserwujemy również w przewodnieniu organizmu.

Lek. Paweł Baljon

Uzupełniając swoją wypowiedz chciałbym dodać małe sprostowanie. Dla dzieci poniżej 3 roku życia zakres normy to 25–55 mg/ml. Przez pomyłkę wziąłem wiek 5 miesięcy jako pięć lat.