Poziom glukozy w osoczu krwi czy w surowicy - jak to jest?

Czy poziom cukru we krwi bada się w osoczu krwi, czy w surowicy krwi? Czy wyniki w osoczu a w surowicy mogą znacząco różnić się od siebie? Kiedy bada się glukozę w osoczu krwi, a kiedy w surowicy krwi? Kilka dni temu zbadałam cukier na czczo i przy wyniku w nawiasie było napisane (w osoczu krwi). Wcześniej nigdy takiej uwagi nie było, tylko wynik i normy. Czy to znaczy, że wcześniej glukoza była badana w surowicy krwi? Mój wynik to niestety 122, czyli dużo ponad normę, bo ta jest do 105? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Sebastian Kuliński

Witam,

książkowo surowica to osocze pozbawione fibrynogenu, czyli białka biorącego udział w powstawaniu skrzepu podczas krwawienia. W praktyce dnia codziennego oba pojęcia są stosowane zamiennie. Tak więc mówiąc o poziomie glukozy w osoczu i poziomie w  surowicy, lekarz laborant ma na myśli ten sam wynik.