Poziom TSH, T3 i T4 oraz anty-TPO

Witam, mam pytanie odnośnie poziomu TSH, T3 i T4 oraz antyTPO, czy na wyniki tych badań może wpłynąć stosowanie antykoncepcji hormonalnej? Jeśli tak, to kiedy najlepiej przeprowadzić te badania w czasie stosowaia tabletek czy podczas siedmiodniowej przerwy? Wykonywałam badanie TSH juz 3 razy wyniki wahają sie od 7,2 przez 4,95 aż do 2,55, nie wiem, który z wyników jest najbardziej wiarygodny.T3 i T4 są w normie. Mam objawy niedoczynności jednak wyniki badań jednoznacznie tego nie wskazują.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Antykoncepcja nie wpływa na TSH i hormony. Warto jednak zaznaczyć iż TSH na poziomie 7,2 czy 4,95 jest zbyt wysokie. Wskazana konsultacja z endokrynologiem.