Poziom żelaza u rocznego dziecka

Witam! Dopiero w czwartek mam wizytę u lekarza, a chciałbym się dowiedzieć czy żelazo u rocznego dziecka wynik 52 - oznacza uzupełnienie diety o żelazo czy wspomóc to lekami?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Podany wynik żelaza rzeczywiście jest za niski. Przede wszystkim powinna Pani zatem zadbać o uzupełnienie diety dziecka w produkty bogate w żelazo. W zależności jednak od innych czynników (stan kliniczny dziecka), lekarz może także zdecydować o suplementacji preparatów żelaza. Niestety nie ma jednak takiej możliwości, by określić to w ramach porady internetowej.

DOLNA GRANICA NORMY TO 50 UG/DL. DO 2 ROKU ŻYCIA ZAZWYCZAJ WYSTĘPUJE FIZJOLOGICZNY (NORMALNY) NIEWIELKI NIEDOBÓR ŻELAZA - ZAZWYCZAJ BEZ OBJAWÓW NIEDOBORU. NIC BYM Z TYM NIE ROBIŁ POD WARUNKIEM BRKU OBJAWÓW NP:Zmęczenie,
apatia,
zmniejszony apetyt,
bladość skóry,
kołatanie serca,
zwiększona podatność na infekcje (głównie układu oddechowego),
zmniejszona odporność na choroby,
niechęć do zabawy,
częste pojawianie się krwiaków (po uderzeniach),
utrudniona koncentracja,
bóle i zawroty głowy,
zasłabnięcia i omdlenia.