Późniejsze przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej a skuteczność

Witam! Dzisiaj wzięłam pierwszą tabletkę z pierwszego opakowania Yazu, 7 dzień cyklu 2 dni po okresie. Czy powinnam wstrzymać się do następnej miesiączki i zacząć przyjmowanie pigułek od następnej miesiączki (1 dzień krwawienia)? Czy mam dalej przyjmować pigułki zgodnie ze schematem, a zabezpieczona będę dopiero od następnego opakowania? Zaznaczam, że w tym cyklu nie zależy mi jeszcze na ochronie antykoncepcyjnej i jest to dopiero pierwsze opakowanie. Proszę napisać czy dostanę normalnie miesiączkę skoro zaczęłam przyjmować pigułki - w innym dniu cyklu? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Witam! Proponuję aby Pani wstrzymała się ze stosowaniem tabletek do pierwszego dnia kolejnego cyklu, czyli do pierwszego dnia miesiączki. Nowoczesne leki antykoncepcyjne mają symulować prawidłowy cykl miesięczny u kobiety. Rozpoczęcie przyjmowania tabletek w siódmym dniu cyklu od pierwszej tabletki całkowicie rozreguluje cykl miesięczny. Oczywiście w przypadku takiego brania miesiączka nie wystąpi prawidłowo. Może dojść do jej całkowitego zahamowania. Dlatego najlepiej będzie jeśli poczeka Pani do kolejnego cyklu. Przypominam również, że aby skuteczność tabletek była zadowalająca, nie powinno się opuszczać przyjęcia tabletki żadnego dnia. Również dobrym zwyczajem jest przyjmowanie tabletki codziennie o tej samej porze. Preparaty hormonalne są bardzo skuteczną metodą antykoncepcji ale tylko wtedy gdy używa się ich ściśle z zaleceniami. Szansa na zajście w ciąże w ciągu roku, stosując tabletki zgodnie z zaleceniami wynosi 0,2 na sto kobiet. Współczynnik ten rośnie do 15 gdy nie przestrzega się ściśle zasad przyjmowania. Pozdrawiam