Pozorny brak utraty wagi a ćwiczenia

Moja waga obecna to 69 kg, wzrost 171 cm. Codziennie ćwiczę, biegam przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 min. Wcześniej nie stosowałam żadnej diety, postawiłam na wysiłek fizyczny. Jednak zauważyłam, że to nie wystarcza. Kondycję osiagnęłam, ale na moim brzuchu wciąż widać te wałeczki......nie choruję na nic co mogłoby być przyczyną nadmiaru kg. W mojej rodzinie są osoby, które cierpią na otyłość. Mój przykładowy jadłospis: śniadanie - 2 kromki chleba żytniego, jajko, kawa bez cukru. 2 śniadanie: jogurt naturalny+otreby+jakiś owoc, obiad: ryż+mięso z kurczaka+sałatka, podwieczorek: grahamka, plaster wędliny, jakieś warzywo, kolacja: tuńczyk, paparyka, chleb żytni. Mniej więcej tak to wygląda. Bywają małe grzeszki w postaci słodyczy...mam słabość do nich...choć wiem, że szkodzą sylwetce. Chciałabym przestać je jeść, ale nie wiem jak to zrobić...piję dużo wody, zieloną herbatę. Teraz mam wolne to jadam te 5 posiłków, ale kiedy wracam do pracy nie mam czasu przestrzegać prawidłowego żywienia. Bywa, że nie jem śniadania lub zjem tylko jeden posiłek w dzień, ale prawdziwą bombę kaloryczną:) masakra... Proszę o pomoc i poradę, jak pozbyć się kg i połączyć pracę ze zdrowym odżywianiem, bo wtedy własnie pojawia się u mnie problem.....aha kiedyś chciałam przejść na jakąś dietę, ale nie wytrzymałam 2 dni nawet. Posiłków w ciągu dnia bylo 5 i w małych porcjach, ale uczucie głodu między nimi zwyciężyło........

Witam!

Informacje dotyczące ćwiczeń znajdzie Pani w serwisie: www.abccwiczenia.pl. Nie podała Pani swojego wieku. Możliwe, iż zastój masy ciała jest pozorny. Zwiększyła Pani aktywność fizyczną, co spowodowało rozwój tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tkanki tłuszczowej.

Myślę, że wymieniła Pani błędy, które powodują, iż nie może Pani schudnąć:
- większe spożycie żywności po powrocie z pracy,
- omijanie posiłków (śniadań),
- słodycze jako przekąski.

Niestety dieta nie może być kilkudniowym "zrywem", lecz wprowadzeniem długofalowych zmian (na całe życie).

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy bądź 1 łyżka miękkiej margaryny.

Powinna Pani unormować pory posiłków. Optymalna ilość to 4-5 w ciągu dnia, z około 3-godzinnymi przerwami.

Życzę wytrwałości w stosowaniu diety.
Proszę pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.

Pozdrawiam ciepło!

Witam!

Odpowiedni plan żywienia + aktywność fizyczna, to najlepsze połączenie w celu zachowania dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Zachęcam zwiększyć aktywność fizyczną (zumba, fitness, bieganie, pływanie, jazda rowerem) kilka razy w tygodniu. Na mięśnie brzucha polecam wykonywać 6A Weidera.

Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie www.diet-coaching.xaa.pl zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań.

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska