Pozytywny wynik BRCA1 a antykoncepcja hormonalna

Witam mam 19 lat jeszcze nie współżyję ,odebrałam właśnie wyniki badań genetycznych konkretnie BRCA1 i wynik wyszedł pozytywny.Czy w związku z tym powinnam zrobić jakieś badania dodatkowe?dodam że chciałabym w niedługim czasie zacząć brać tabletki antykoncepcyjne i czy będzie to możliwe przy takim wyniku?Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. U nosicielek mutacji genu BRCA1 obserwuje się 50-80% ryzyko wystąpienia raka piersi i około 40% ryzyko raka jajnika. Średnia zachorowania na raka sutka w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1 to około 40 lat. Prawdopodobnie rodzaj i lokalizacja mutacji wpływa na wielkość ryzyka rozwoju nowotworu. O tabletkach powinno się zdecydować po badaniu ginekologicznym.