Praca informatyka a jaskra

Dzień dobry. Mam pytanie, mianowicie mam 24 lata i stwierdzono u mnie jaskrę. Za trzy miesiące kończę technikum informatyczne i dlatego chciałbym się zapytać, czy z jaskrą mogę pracować w zawodzie informatyka? Pozdrawiam

Aleksandra Katarzyńska

Szanowny Panie,

Diagnoza jaskry, nie oznacza rezygnacji z Pana aspiracji zawodowych. Proszę zapytać swojego lekarza okulistę o dokładne postępowanie w przypadku tej choroby. Konieczne jest stałe przyjmowanie leków i oczywiście odpowiednia higiena pracy. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie jaskry w jak najwcześniejszym stadium i systematyczne monitorowanie postępu choroby. Najważniejszym i najczęściej występującym czynnikiem jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dlatego jego uregulowanie istotnie wpływa na obniżenie progresji zaniku nerwu wzrokowego i występowanie ubytków w polu widzenia. Przy właściwym postępowaniu, zgodnym z zaleceniami lekarza, choroba nie wpływa znacząco na tryb życia.