Prawa pracodawcy a chora na anoreksję pracownica

Jestem przełożoną, której jedna z pracownic choruje na anoreksję. Jest wychudzona i wyniszczona tak bardzo, że bardziej już chyba nie można. Taka sytuacja trwa już ok. od 2 lat. Próbowałam wielokrotnie podjąć delikatnie rozmowy o stanie jej zdrowia, ale nie dało to żadnego efektu. Pracownica zapewnia mnie, że wszystko jest pod jej kontrolą. Wiem, że w pracy spędza dużo czasu w toalecie wymiotując. Bardzo się o nią martwię. Co mogę zrobić jako pracodawca? Dodam, że ma 35 lat i nie ma rodziny.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podstawowym leczeniem jadłowstrętu psychicznego czyli anoreksji jest leczenie psychoterapeutyczne. Jednakże w sytuacjach znacznego pogorszenia stanu somatycznego związanego z powikłaniem spadków wagi wymagane jest leczenie szpitalne. W ostrych stanach somatycznych odpowiednie oddziały internistyczne lub OIOM'y, w innych przypadkach - oddziały psychiatryczne. Niestety bez zgody pacjenta nie wiele można wskórać. Oczywiście przy zagrożeniu życia pacjentka może zostać przyjęta na leczenie, ale w innym przypadku uzyskanie od niej zgody na hospitalizację jest niezbędne.

Witam, według mnie powinna Pani z nią szczerze porozmawiać w cztery oczy. Delikatne sugestie mogą nie przynieść skutku. Proszę skupić się na faktach, na jej stanie zdowia, zachowaniu i wyglądzie oraz jak wpływa to na jej pracę i atmosferę w firmie. Na koniec może Pani powiedzieć czego Pani w zwiąku z tym oczekuje np. podjęcia leczenia. Podobnie jak alkoholik zapewnia, że kontroluje picie i w każdej chwili może przestać, tak osoba chora na anorekcję nigdy nie przyzna się, że ma problem i będzie zapewniać, że panuje nas sytuacją. Utrata kontroli to jeden z największych lęków anorektyczki. Jeśli chodzi o skierowanie na przymusowe leczenie czy urlop chorobowy to musiałaby Pani w tej sprawie zasięgnąć rady specjalisty od prawa pracy.