Prawdopodobieństwo schizofrenii w rodzinie

W domu nie zwracano uwage na to by gdzies wyjechac, cos zwiedzic, jako dziecko bylam duzo razy nad polskim morzem z nimi, ale pozatym nigdzie wiecej. Bylismy biedni, nikt nam nie pomagal, tata harowal ciezko by nas utrzymac. Wszystko bral do siebie I narzekal, tylko narzekal prawie nie wymagal nic, wolal robic sam, mowil ze go nienawidzi zona, ciagle narzeka, czy mogl miec schizofrenie ktora ja odziedziczylam, tez uwazalam ze wszyscy przeciwko mnie sa, ale nie umialam rozmawiac by to rozwiazac.

Schizofrenia to choroba, na którą składa się masa różnych objawów a teoria "wszyscy są przeciwko mnie" jest tylko jednym z nich. Jeśli jednak masz takie obawy to proponuję udać się na konsultacje do psychologa- nawet jeśli okażą się one nietrafne (w co głęboko wierzę) to może uda Wam się wspólnie popracować nad poprawieniem jakości Twojego życia po to abyś miała z niego większą satysfakcję i czuła się szczęśliwsza :) pozdrawiam, Monika

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Dzień Dobry
Człowiek, który ciężko pracuje i nie ma z tego wielu profitów a tylko niezrealizowane potrzeby swojej rodziny, może być przygnębiony, ponieważ nie spełnia się w roli głowy rodziny, która daje sobie radę ze wszystkim.Tak mogło być z Pani ojcem, Natomiast to co Pani czuje w związku z tym i jakie ma Pani problemy w związku z chorobą to jest inna kwestia, którą powinna Pani omawiać ze specjalistą, np, psychoterapeutą. On pomoże Pani inaczej popatrzeć na swoje problemy by znaleźć jakiś sent tego co się stało w Pani życiu.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Można odziedziczyć pewne predyspozycje biologiczne lub osobowościowe oraz być narażonym przez pewne zabiegi wychowawcze na "uwolnienie się" schizofrenii i... nigdy jej nie mieć. Tak samo: w rodzinie może nie być takich przypadków w ona jednak się pojawi.
Konkluzją jest, iż jest ryzyko że Pani schizofrenia może być w pewnym stopniu odziedziczona, ale nie musi. Zawsze jednak warto popracować nad zmniejszeniem jej skutków, czego Pani życzę!