Prawidłowa ilość mikcji w ciągu dnia u 24-letniego mężczyzny

Dzień dobry ! Od zawsze miałem wrażenie że zbyt często sikam. Mam 24 lata. Czy istnieje jakaś średnia liczba która ilustruje liczbę mikcji w ciągu dnia ? W nocy nie wstaję nigdy aby oddać mocz. W ciągu dnia mam jednak wrażenie że pęcherz gromadzi mało moczu. Kiedyś zmierzyłem se z ciekawości i była to liczba około 100-150 ml. Wydaje mi się że to gdzieś o 50 -100 ml za mało. Sikam około 5 (przy w miare małym spożyciu płynów) do około 7-8 razy w dzień (jeśli pije więcej)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Mówić prawdę dobowa diureza nie powinna być większa niż 1500 ml. Jest to jednak wartość uśredniona i zależy od wielu czynników w tym oczywiście od ilości spożytego płynu. Oddawanie moczu częściej niż zwykle może mieć związek z infekcją czy nadreaktywnością zwieraczy ale myślę iż w opisywanej sytuacji nie ma powodów do obaw.

Witam, każde zaburzenie czynności pęcherza (m. in. częstomocz czy też mała pojemność pęcherza) trwające lata ('od zawsze") jak u Pana spowodowałoby nieodwracalne zmiany w układzie moczowym, objawiające się zakażeniami, niewydolnością nerek itd. Jeśli do tego nie doszło to znaczy, że wszystko jest w porządku. Proszę nie wymyślać sobie chorób.... Pozdrawiam RH

W UZUPEŁNIENIU
Liczba mikcji zależy od szybkości i czasu, w którym dojdzie do wypełnienia pęcherza. Normalnie średnio wyrażona potrzeba mikcji występuje przy wypełnieniu pęcherza ilością 300-500 ml moczu. Pozdrawiam RH