Prawidłowa masa ciała dla nastolatka, jak utrzymać wagę?

Witam. Jestem chłopcem mam 15 lat, 166 cm wzrostu i ważę 54 kilogramy. W ciągu dnia nie ruszam się zbyt dużo (ok. 20 minut spaceru w ciągu dnia). Wieczorem wykonuję ćwiczenia na brzuch i robię po 100 pompek. Niestety nie mam więcej czasu na ruch. Mój najczęstszy jadłospis to: -6:30-śniadanie-zazwyczaj jakaś ciemna bułka z sałatą, rzodkiewką i szczypiorkiem, herbata albo kawa zbożowa z 2 łyżeczkami cukru -9:40-pół bułki z szynką, sałatą, serem -12:20-drugie pół bułki -15:00-obiad-to co mama ugotuje, często jest to jakieś mięso, ziemniaki i surówka -18:00-kolacja-jogurt owocowy z otrębami lub kaszka potem kromka chleba razowego. Lubię słodycze, ale staram się żeby rzadko je spożywać. Nie jestem gruby, ale bardzo zależy mi na tym żeby nie przytyć. Czy przy moim trybie życia mogę utrzymać wagę?

15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Reguły, które stosujesz w swojej diecie są bardzo dobre. Ważne, aby spożywać 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasowych. Śniadanie powinno być spożyte do godziny po przebudzeniu, natomiast kolacja na ok. 3 h przed snem. Twoja dieta jest urozmaicona, spożywasz warzywa, owoce - jako źródło witamin, mięso i wędliny - źródło żelaza oraz białka. Bardzo istotne, abyś nie ograniczał spożycia białka, ponieważ Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje substancji budulcowych. Staraj się ograniczać słodycze oraz pić co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. W miarę wolnego czasu postaraj się przeznaczać więcej na sport.

Twój styl życia daje dużą szansę na to, że nie przytyjesz, jednak systematyczna kontrola swoich przyzwyczajeń znacznie ją zwiększą.

Pozdrawiam