Prawidłowa waga

Mam 15 lat. Mój lekarz psychiatra ustalił ze mną, że dolna waga, do jakiej nie mogę dojść, to 45 kg przy wzroście 172 cm. W przeciwnym razie trafię do szpitala. Teraz ważę 46 kg. Nie została postawiona żadna diagnoza, jednak ja panicznie boję się tego, że mam bulimię... Moje odżywianie wygląda tak, że zjadam dziennie maksimum 500 kcal, jednak czasem nie mogę powstrzymać się od zjedzenia np. batona i wtedy wymiotuję... Poza tym, kiedy zjem za dużo, np. zupy, też wymiotuję. Od trzech miesięcy nie mam miesiączki. Chciałabym schudnąć do 40 kg, bo wydaje mi się, że to byłaby moja prawidłowa waga, nie chcę ważyć mniej. Wydaje mi się, że te moje 46 kg to bardzo dużo... Jaka powinna być moja prawidłowa waga? Czy mam bulimię?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Standardowo prawidłową wagę ocenia się na podstawie wskaźnika BMI. Twoja waga jest na granicy normy i zgodzę się z lekarzem, że zejście poniżej 46 kg jest niebezpieczne. Jesteś w wieku, w którym Twój organizm jeszcze rośnie, rozwijasz się. Potrzebujesz zróżnicowanej diety, bogatej w różne składniki odżywcze. Tak restrykcyjna dieta doprowadzi do wyniszczenia Twojego organizmu. Brak miesiączki jest poważnym sygnałem ostrzegawczym i powinnaś potraktować to jako alarm ze strony Twojego ciała.

Opisane przez Ciebie objawy rzeczywiście wskazują na bulimię, a także na poważną niedowagę. Nie tylko diagnoza jest ważna, ale jak najszybsze podjęcie leczenia, przede wszystkim psychoterapii. Samo ostrzeżenie ze strony lekarza nic nie zmieni, dopóki nie uświadomisz sobie powodu, dla którego tak bardzo zależy Ci na chudnięciu.

Spróbuj rozejrzeć się za specjalistą zajmującym się leczeniem zaburzeń odżywiania, kimś kto byłby zdecydowany poprowadzić Twoją terapię. To może być psychiatra lub psycholog, ważne, aby osoba ta miała uprawnienia do prowadzenia psychoterapii.  Pomyśl również nad wizytą u dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie, trzymam kciuki!