Prawidłowa waga przy 158 cm

Witam, mam 17 lat, jestem kobietą. Mam 158 wzrostu i ważę 60kg. Szkolna higienistka przy okazji robienia bilansu powiedziała mi, że ważę zbyt dużo jak na swój wzrost. Czy to prawda? Jeżeli tak to o ile za dużo? Ile powinnam ważyć i jaką metodę odchudzania wybrać?

Witam,

Twoje BMI (24,09) odpowiada dokładnie linii na siatce centylowej, od której rozpoznaje się nadwagę.
Niemniej na masę ciała wpływa szereg czynników i nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć, czy rzeczywiście masz nadwagę, czy też nie (gdyż jest to jedynie konsultacja internetowa, która nie pozwala na ocenę wizualną ani także określenie składu ciała - zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie).

Na masę ciała wpływa:
* budowa ciała,
* masa kośćca,
* zawartość wody,
* rozwój tkanki mięśniowej, która waży więcej, niż tkanka tłuszczowa (jeśli ćwiczysz może dojść do zwiększenia masy ciała, jest to jednak przyrost pozorny, związany z rozwojem mięśni)
także nie przejmuj się i udaj na kontrolę lekarską.

Nie powinnaś odchudzać się na własną rękę (jeśli już podejmiesz taką decyzję to tylko w porozumieniu z lekarzem).
Stosując dietę samodzielnie możesz sobie zaszkodzić - doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, opóźnić wzrost oraz obniżyć tempo metabolizmu (wszelkiego rodzaju diety <1000 kcal, głodówki przynoszą efekty, ale tylko tymczasowe - potem przytyjesz z nawiązką).

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Wszystkie działania podejmuj po rozmowie z rodzicami, którzy za Ciebie odpowiadają.

- zapomnij o fast-foodach: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogach, czy hamburgerach (lepiej zjeść pogrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw)
- naucz się pić niegazowaną wodę mineralną (pomoże pohamować uczucie głodu, możesz dodać do wody np. plasterek cytryny - będzie smaczniejsza)
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak "najdzie Cię" niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców)
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem.)

Ruszaj się jak najwięcej (wakacje temu sprzyjają!).

Pozdrawiam