Prawidłowa waga przy 169 cm wzrostu

Witam. Jestem dziewczyną, mam 17 lat, ważę 69 kg przy 169 kg wzrostu. Chciałabym dowiedzieć się, czy mam nadwagę i jaka jest moja idealna masa ciała. Kiedyś odchudzałam się i schudłam z 82 kg do 69 i taką wagę utrzymuję od 2 lat. Czy powinnam jeszcze schudnąć?
KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam!

Twoje BMI wynosi 24,2. Na siatce centylowej oznacza to granicę 90 centyla, czyli granicę od której rozpoznaje się nadwagę. Nie ma się czym przejmować. Wystarczy, jeśli zwiększysz aktywność fizyczną i wprowadzić niewielkie zmiany w swoim menu.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Pozdrawiam ciepło

Dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty