Prawidłowe wymiary gruczołu krokowego
Dzień dobry, chciałbym uzyskać trochę informacji na nastepujący temat czy gruczoł krokowy o wym.39/37/36  jest prawidłowy czy mam się matrwic Od pewnego czasu odczuwam bole w nadbrzuszu, szczególnie przeszkadza mi to przy siadaniu. Po wizycie u lekarza i wykonaniu usg brzucha nie wiele się dowiedziałem bo trafiłem na kobiete i jakos się wstydziłem o wszystko wypytywać. Czy wymiary które podałem powyżej sa prawidłowe czy nie. Boje się czy to nie rak prostaty. Jak powinienem zyc aby zminimalizowac ryzyko choroby prostaty. Czy może tu pomóc jaka dieta, ćwiczenia czy raczej nie.Bede wdzięczny za wszelkie informacje.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Wymiary zdrowej prostaty to szerokość <4 cm, głębokość <3,5 cm, długość <3,5 cm i objętość około 25cm3. Natomiast wielkość prostaty nie zawsze koreluje z nasileniem ewentualnych dolegliwości. W celu oceny funkcji gruczołu proponuję oznaczenie PSA
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania
Gruczoł krokowy znany jest także pod nazwami stercz i prostata (łac. prostata) Jest to nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Niestale występuje płat środkowy. Kształt prostaty jest porównywany do kształtu kasztana jadalnego (spłaszczony stożek).
Prawidłowe wymiary prostaty to 4x3,5x3,5 cm, a jej objętość powinna wynosić około 25cm3. U Pana te wymiary są wprawdzie większe, ale bardzo ważne są też objawy, które im towarzyszą. Jeśli występuję objawy dyzuryczne tj. problemy z oddawaniem moczu, w takim wypadku warto jest wtedy rozpocząć leczenie. Jeśli nie występują ważne są regularne kontrole u urologa. Można też wykonać badanie PSA, chociaż jest ono dosyć niespecyficzne. Ważna jest też konsystencja prostaty w badaniu per rectum.
Leczenie łagodnego przerostu prostaty można zacząć od przyjmowania leków ziołowych, zawierających składniki naturalne, ekstrakty z roślin. Suplementy takie są dostępne w aptece, bez recepty. Można przyjmować je jedynie przy natężeniu dolegliwości. Poza tym w leczeniu łagodnego przerostu prostaty można stosować leki z grupy alfa blokerów, które niwelują ból przy oddawaniu moczu. Nie wpływają one na potencję, ale mogą powodować zawroty i bóle głowy oraz nagłe skoki ciśnienia. Poza tym w leczeniu stosuje się też leki hormonalne, inhibitory alfa 5 reduktazy. Leki te są skuteczne, zapobiegają nie tylko powiększeniu się prostaty, ale powodują też jej zmniejszenie. Jednak ich dość uciążliwym działaniem niepożądanym są zaburzenia potencji. Jeśli leczenie farmakologiczne zawiedzie możliwe jest leczenie przy pomocy zabiegu operacyjnego.