Prawidłowe wyniki USG płodu w 30 tygodniu

Witam serdecznie.
Wczoraj byłam na badaniu USG płodu (30 tydz.) Oto wyniki: BPD 8,7cm 33w1d HC2 29,6cm 30w2d AC 23,6cm 30w4d HL 5,1cm 29w6d FL 5,5cm 29w5d Po tym badaniu zmienił się wiek ciąży z 30w na 30w 5d. Lekarz powiedział, że dziecko jest duże (waga 1734g) i że wszystko jest OK. Leży główką w dół. Ale ja od rana interpretuje te wyniki i rozszyfrowuję powyższe skróty i zaniepokoił mnie pierwszy wynik BPD 8,7cm 33w1d, który odbiega znacznie od pozostałych (3 tyg) wiem, że jest to szerokość główki.

Proszę o interpretację tych wyników, czy ta rozbieżność to coś poważnego i czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
To normalne, że nie wszystkie wymiary płodu odpowiadają temu samemu wiekowi ciąży. Ten jest jedynie orientacyjny. Dziecko rośnie w swoim indywidualnym tempie, poszczególne części ciała powiększają się w różnym czasie o różną długość. Każde dziecko jest również inne i nie musi wcale odpowiadać wzorcowi ustalonemu arbitralnie i zaprogramowanemu w aparacie USG. Najważniejsze, że szacowana masa ciała jest w normie- nie ma hipotrofii, która wskazywałaby na to, że płód nie ma pełnego komfortu w macicy. Proszę być dobrej myśli :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwej końcówki ciąży i rozwiązania!