Preautyzm a dezintegracja CUN

Witam, mam pytanie, mój synek ma 27 mc, gdy miał 18 mc robiliśmy mu diagnozę funkcjonalną, wyszły liczne opóźnienia we wszystkich sferach i to znaczne oraz dezintegracja CUN. Ze względu na wiek ośrodek nie chciał zrobić diagnozy klinicznej, po 6 mc mały miał rediagnozę funkcjonalną, poznawczo motoryka mała i duża ok, mowa bierna ok opóźnienia: mowa czynna 6 mc oraz społecznie i emocjonalnie i 3 mc wpisano też, że dezintegracja CUN została zahamowana i mały ma szybkie tempo rozwoju osiągną to co terapeuci założyli przez 6 mc, a nawet więcej. Moje pytanie brzmi, czy mały wyrasta z preautyzmu? Jakie jest ryzyko, że będzie lub ma autyzm?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z krótkiej informacji przedstawionej przez Panią wynika, że chłopiec jest pod stałą opieką terapeutyczną. Szkoda, że nie wspomina Pani, czy dziecko, w trakcie półrocznej przerwy diagnostycznej, miało prowadzoną terapię, co mogłoby wskazywać na szybki postęp w rozwijaniu umiejętności. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy synek ma autyzm, na pewno przejawia dość duże opóźnienie w sferach rozwojowych, dlatego proponuję konsultację w specjalistycznym ośrodku zajmującym się diagnozą autyzmu, tak, aby rozwiać Pani wątpliwości i obawy. Szkoda, że nie wspomina Pani, gdzie mieszkacie. wtedy łatwiej byłoby mi polecić fachową placówkę. Może znajdzie Pani ją na stronie http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
O ryzyku trudno mówić. Na pewno trzeba kontynuować terapię tak jak dotychczas bo jak widać przynosi ona efekty gdyż nastąpiła poprawa funkcjonowania. Potem powórzyć diagnozę u psychologa, neurologa i stosować się do dalszych zaleceń.
Powodzenia!