Preejakulat i wkładka wewnątrzmaciczna

Dzień dobry.
Mam obawy, że przed stosunkiem podczas zakładania prezerwatywy mógł się dostać na nią preejakulat. Czy preejakulat może doprowadzić do zapłodnienia?

Dodam, że od trzech miesięcy mam założoną wkładkę miedzianą, ale boje się jej zaufać. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące wkładki miedzianej. Czy istnieje ryzyko ciąży tylko wtedy, kiedy wkładka się przesunie?
Dziękuję uprzejmie za pomoc i pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Opisano na świecie kilka przypadków zapłodnienia w wyniku wprowadzenia do dróg rodnych samego preejakulatu, jednak żaden z tych przypadków nie dotyczył kobiety zabezpieczonej przy pomocy wkładki wewnątrzmacicznej.
Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej oczywiście nie jest stuprocentowa, zresztą jak każdej innej metody. Przesunięcie się wkładki może skutkować zmniejszeniem jej skuteczności, ale nieznacznie. Działanie wkładki miedzianej polega na ciągłej stymulacji procesu zapalnego błony śluzowej macicy przez co nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, nie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka.

W razie wątpliwości proszę wykonać test ciążowy ewentualnie zgłosić się do swojego ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.