Preparaty uzupełniające dietę a cukrzyca

Witam, w czerwcu tego roku u mojej mamy zdiagnozowano cukrzycę typu 1 (?). Cukrzyca jest efektem postępującej choroby nowotworowej (nowotwór trzustki). Od czasu wprowadzenia insuliny nieustannie boryka się z dużymi wahaniami poziomu cukru. Zanim stwierdzono u niej cukrzycę, przyjmowała preparaty uzupełniajace diete tj. Nutrison. Ponieważ nadal ma problem z apetytem chcialaby kontynuowac przyjmownie Nutrisonu. Moją wątpliwość budzi jednak skład preparatu: substancja słodząca jest syrop glukozowy. Czy Nutrison będzie odpowiedni dla diabetyka? Alternatywą jest ew. diasip. Czy istnieje jeszcze jakiś inny preparat? Prosze o podpowiedź. Czy istnieje jakaś godna polecenia książka, pomagająca ułożyć dietę dla osoby z cukrzycą? Dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Niestety, zdarza się, że pierwszym objawem nowotworu trzustki jest cukrzyca. Nie jest to cukrzyca typu 1 tylko cukrzyca wtórna do choroby tzrustki. Jako najbardziej odpowiednią metodę leczenia stosujemy insulinoterapię, głównie dlatego, że w takich przypadkach przebieg choroby jest bardzo niestabilny. Właśnie ze względu na wahania stężenia glukozy zalecamy insulinoterapię. W przypadku choroby nowotworowej nie zalecamy leczenia dietetycznego. W innych postaciach cukrzycy jest to dosyć istotny element, który ma m.in. zapobiegać związanemu z insulinoterapią wzrostowi masy ciała. W chorobach nowotworowych - odwrotnie. Redukcja masy ciała nie jest wskazana, stąd nie ma konieczności stosowania specjalnej diety cukrzycowej, unikania węglowodanów itd. Proszę stosować takie odżywki, jakie dostarczają Mamie największej liczby kalorii i substakcji odżywczych. Jeżeli nastapi wzrost stężenia glukozy - należy zmodyfikować insulinoterapię, zwiększyć dawki, zmienić rodzaj preparatu - to oczywiście w oparciu o lekarza prowadzącego.