Prezerwatywa- skuteczność

Witam mam pytanie, ostatnio 23 stycznia (12 dzień cyklu- cykle z reguły regularne) doszło do stosunku, zabezpieczyliśmy się prezerwatywą, nie pękła, nie zsunęła się, a do wytrysku nie doszło.

Czy jakieś prawdopodobieństwo istnieje, że mogło dojść do zapłodnienia? Strasznie się boję, martwię i chyba za mocno panikuję. Jutro mam mieć miesiączkę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani strach przed ciążą powoduje powstawanie irracjonalnych obaw. Jest to sytuacja typowa u młodych kobiet, rozpoczynających życie płciowe - niedoświadczonych i niegotowych na dziecko. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w sytuacji opisanej przez Panią jest zaniedbywalnie niskie. Nie ma potrzeby wykonywać testu ciążowego czy się niepokoić. Proszę jednak pamiętać, że nie ma metody antykoncepcyjnej skutecznej w 100% i rozpoczynając życie płciowe należy się liczyć z faktem, że kiedyś może jednak dojść do zapłodnienia.

Pozdrawiam serdecznie!