Problem z 14-letnią córką, która zaczęła pić, palić i uciekać z domu

Witam to pytanie chyba dla psychologa.Jestem matka 14 letniej córki klasa 2 gimnazjum od pewnego czasu nie mogę dac sobie rady z córka wpadła w jakies towarzystwo zaczeła pic palic i uciekac mi z domu.Rozmowy grozby nic nie pomagaja.Sprawę zgłosiłam na policje narazie powiedzieli mi ze zajma sie tymi osobami postraszą.Powiem szczerze ze dalej nie wiem co robic.Proszę o odpowiedz

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej miejscowości psychoterapeutę, zajmującego się psychoterapią rodzinną/systemową i umówić się wraz z córką.

Mgr Adam Horak Psycholog

Pytanie to jest również pytaniem do matki. Dobrze, że zauważa Pani problem i próbuje przeciwdziałać. Nie, groźby nic nie dają, a nawet mogą pogorszyć sytuację. Zgłoszenie na policję to poprawna reakcja. Póki co, proszę się zastanowić, co mogło wydarzyć się w Pani rodzinie, co tak mocno naderwało Pani autorytet i doprowadziło, do utraty kontaktu z córką. Proszę spróbować rozeznać, z kim przyjaźni się córka i co robi w wolnym czasie. Niedawna zmiana szkoły mogłaby być dużym stresem, z którym może sobie nie radzić i dlatego szuka wsparcia w niewłaściwym towarzystwie. Może warto zaprosić kogoś z przyjaciół córki do domu i tak spróbować wysondować problemy nastolatków, którzy w tym okresie szczególnie potrzebują życzliwości dorosłych. Proszę nie rezygnować ze współpracy ze szkołą.