Problem z adaptacją w szkole

Opisywałam swój problem już wcześniej i zrobiłam, jak mi poradzono. Napisałam plusy i minusy chodzenia do tej szkoły i wyszło więcej minusów. Stwierdzenie, że czuję się samotna jest słuszne. A o przeniesieniu się do innej szkoły nie ma mowy. Po prostu nie wiem, jak mam to powiedzieć rodzicom, a nie chcę ich martwić, bo oni też to przeżywają... Nie chcę, żeby się dowiedzieli, że dalej jest źle... Jak mam przetrwać te 3 lata?

KOBIETA ponad rok temu

Leczenie nerwicy

Witaj!

Przeczytałam jeszcze raz Twój ostatni list. Jeśli ponownie piszesz, to znaczy, że ból brzucha, lęk i problemy ze spaniem nadal się utrzymują. Czy dobrze zgaduję? Jeśli tak, to może to być sygnał, że cierpisz z powodu fobii szkolnej. Fobia szkolna jest rodzajem dziecięcej nerwicy, związanej ze środowiskiem szkolnym, która często ujawnia się po zmianie szkoły. Dolegliwości, tj. bóle brzucha, głowy, biegunki i inne, pojawiają się zwykle tuż przed wyjściem do szkoły, choć w początkowej fazie może być inaczej.

Fobia szkolna związana jest nie tylko z samą szkołą, ale przede wszystkim ze sposobem funkcjonowania całej rodziny, z cechami osobowości rodziców oraz rodzajem ich relacji z dzieckiem. Najczęściej, fobie szkolne dotykają dzieci, których mamy są nadopiekuńcze, a ojcowie bierni lub niezaangażowani w sprawy rodziny. Niestety zbyt mało wiem na Twój temat, abym mogła coś więcej powiedzieć. Do postawienia diagnozy konieczna jest wizyta w gabinecie psychoterapeuty.

Poobserwuj siebie. Jeśli bóle brzucha i lęk nie ustąpią w ciągu najbliższych kilku dni, będą się nasilać lub pojawią się inne objawy, poproś rodziców, aby jak najszybciej udali się z Tobą do poradni pedagogiczno-psychologicznej lub umówili Cię na prywatną wizytę u psychoterapeuty. Nie lekceważ, proszę, swoich objawów, bo mogą się nasilić i znacznie utrudnić Twoje funkcjonowanie w szkole.

Tymczasem, postaraj się organizować sobie czas po szkole, np. spotykaj się z przyjaciółmi, chodź do kina lub rób inne rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Świadomość, że po szkole będziesz miło spędzać czas, sprawi, że lekcje szybciej miną.

Pozdrawiam Cię ciepło

Psycholog, seksuolog oraz mediator i negocjator.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy