Problem z adaptacją w szkole

Opisywałam swój problem już wcześniej i zrobiłam, jak mi poradzono. Napisałam plusy i minusy chodzenia do tej szkoły i wyszło więcej minusów. Stwierdzenie, że czuję się samotna jest słuszne. A o przeniesieniu się do innej szkoły nie ma mowy. Po prostu nie wiem, jak mam to powiedzieć rodzicom, a nie chcę ich martwić, bo oni też to przeżywają... Nie chcę, żeby się dowiedzieli, że dalej jest źle... Jak mam przetrwać te 3 lata?

KOBIETA ponad rok temu

Witaj!

Przeczytałam jeszcze raz Twój ostatni list. Jeśli ponownie piszesz, to znaczy, że ból brzucha, lęk i problemy ze spaniem nadal się utrzymują. Czy dobrze zgaduję? Jeśli tak, to może to być sygnał, że cierpisz z powodu fobii szkolnej. Fobia szkolna jest rodzajem dziecięcej nerwicy, związanej ze środowiskiem szkolnym, która często ujawnia się po zmianie szkoły. Dolegliwości, tj. bóle brzucha, głowy, biegunki i inne, pojawiają się zwykle tuż przed wyjściem do szkoły, choć w początkowej fazie może być inaczej.

Fobia szkolna związana jest nie tylko z samą szkołą, ale przede wszystkim ze sposobem funkcjonowania całej rodziny, z cechami osobowości rodziców oraz rodzajem ich relacji z dzieckiem. Najczęściej, fobie szkolne dotykają dzieci, których mamy są nadopiekuńcze, a ojcowie bierni lub niezaangażowani w sprawy rodziny. Niestety zbyt mało wiem na Twój temat, abym mogła coś więcej powiedzieć. Do postawienia diagnozy konieczna jest wizyta w gabinecie psychoterapeuty.

Poobserwuj siebie. Jeśli bóle brzucha i lęk nie ustąpią w ciągu najbliższych kilku dni, będą się nasilać lub pojawią się inne objawy, poproś rodziców, aby jak najszybciej udali się z Tobą do poradni pedagogiczno-psychologicznej lub umówili Cię na prywatną wizytę u psychoterapeuty. Nie lekceważ, proszę, swoich objawów, bo mogą się nasilić i znacznie utrudnić Twoje funkcjonowanie w szkole.

Tymczasem, postaraj się organizować sobie czas po szkole, np. spotykaj się z przyjaciółmi, chodź do kina lub rób inne rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Świadomość, że po szkole będziesz miło spędzać czas, sprawi, że lekcje szybciej miną.

Pozdrawiam Cię ciepło