Problem z córką, która obawia się guza mózgu

Witam Mam problem z córka która od pewnego czasu zadręcza się guzem mózgu , miała robiony rezonas magnetyczny 5 -mc nic nie wyszło prócz chorych zatok ktore będą operowane we wrześniu skarzy sie na różne doleglowości dotyczące guza mózgu . Proszę mi pomóc jak mam do niej dotrzec aby jej pomóc jest obciążona licznymi chorobami jak astma ,tarczyca jest pod stała kontrolą lekarzy specjalistów ale widzę ze czasami podważa ich zdanie o wizycie u psychiatry nie chce słyszęc co mam robic P[

Witam serdecznie,
może zamiast wizyty u psychiatry, mogłaby Pani zaproponować córce wizytę u psychologa - psychoterapeuty, przy pomocy którego mogłaby zbadać źródła swoich obaw? Często lęki wyrażane pod postacią obaw przed różnymi chorobami, mają swoje źródło w obawie przed innymi trudnościami spostrzeganymi przez pacjenta w swoim życiu.
Pozdrawiam i zapraszam,
Anna Klatkiewicz

Dzień dobry!

Konsultacja córki z lekarzem psychiatrą, a także z psychologiem byłaby dobrym pomysłem. Jej obawy przed guzem mózgu wydają się być związane ze stanami lękowymi, mieć charakter hipochondrycznych czy nerwicowych. Realne ryzyko nowotworu zostało odrzucone przez badania specjalistyczne. Jednocześnie pozostałe choroby córki również mogą mieć charakter psychosomatyczny - astma jest silnie związana z kondycją psychiczną, stanem emocjonalnym; a zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia hormonalne mogą istotnie wpływać na nastrój, emocjonalność itp. Polecam, aby córka wybrała się do psychologa. Będę to spotkania, które pomogą jej radzić sobie ze stresem, obawą przed chorobami i z objawami chorób.

Pozdrawiam!