Problem z erekcją, leki i depresja

Dzień dobry! Bardzo proszę o pomoc, bo jestem zdesperowany. Byłem w związku przez 2 lata, seks wyglądał super, mogłem się kochać wszędzie i o każdej porze, nie było kompletnie żadnych problemów z erekcją. Poza tym paliłem i nie odmawiałem sobie alkoholu na imprezach. Po rozstaniu się z dziewczyną, związałem się z inna, z którą zawsze chciałem być, od paru lat mieliśmy się ku sobie. Gdy miało dojść do stosunku spaliłem się psychicznie, ale wytłumaczyłem to sobie stresem. Jednak taka sytuacja miała miejsce przez kolejne parę miesięcy i zdecydowałem udać się do seksuologa. Przepisał mi M... (na odblokowanie się) i S... Na początku było OK, odblokowałem się, ale potem znowu wszystko wróciło, byłem kolejny raz u lekarza i kolejny raz przepisał mi to samo i skończyło się tak samo, jak za pierwszym razem. Na początku, gdy brałem M... było OK, S... chyba w niczym mi nie pomaga, więc nie będę go więcej brać, tylko spać mi się chce. Pomyślałem, że przyczyna tkwi w czymś innym, np. mam cukrzyce. Jednak zrobiłem wszystkie badania i jestem zdrowy jak ryba. Chce mi się tylko cały czas spać i nie mam ochoty na nic. Jestem już tym załamany, trwa to już rok. Dalej jestem ze swoją partnerką, ale nie mówiłem jej tego, wstydzę się. Zacząłem brać witaminy i suplementy diety. Nie wiem, może pomoże... Błagam o pomoc, bo już nie mam siły. Co to może być? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Problemy z erekcją, o których Pan pisze, mogą mieć zarówno podłoże psychologiczne jak i somatyczne.

Seksuolog zalecił dwa leki. Pierwszy z nich, M..., ma działanie objawowe, tzn. po przyjęciu ma ułatwić wystąpienie wzwodu - nie leczy jednak przyczyny. Drugi lek, S..., jest lekiem o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Lek ten jednak sam w sobie może również, jako działanie niepożądane, wywoływać zaburzenia popędu i wzwodu. Myślę, że niekoniecznie jest on dla Pana najlepszy.

Jednak seksuolog, zlecając lek przeciwdepresyjny, musiał się czymś kierować - tzn. zapewne widział u Pana objawy zaburzeń depresyjnych. Depresja, zaburznia lękowe często wywołują zaburzenia erekcji, anorgazmię. Również pewne schorzenia somatyczne moga być przyczyną  problemów z potencją.

Proponuję pogłębić diagnostykę o badanie profilu lipidowego oraz hormonów tarczycy. Przy załeżeniu, iż brak erekcji jest jednym z objawów depresji, trzeba by rozważyć podjęcie psychoterapii oraz ponowne zastosowanie leku przeciwdepresyjnego, tym razem jednak, nieobniżającego libido.