Problem z mamą, która nie chce przyznać się do depresji

Witam ! Mój problem polega na tym, że jest mi ciężko z mamą. Mianowicie jestem w wydaje mi się bardzo popularnej sytuacji: Mama jest nieszczęśliwa i ma depresję do której nie chce się przyznać i tym sposobem ja jestem przez nią nieszczęśliwa.  Mama jest bardzo wściekła kiedy mówię jej o terapii, bo ona WIE, że w niczym jej to nie pomoże :(

Dzień dobry,

Jedyne co Pani pozostaje to zająć się swoim zdrowiem/stanem psychicznym.
Nie wiem na czym polega Pani "nieszczęście" - jeżeli przeszkadza Pani w życiu, utrudnia codzienne funkcjonowanie i realizowanie siebie, to warto rozważyć konsultacje u psychoterapeuty, a być może i podjęcie psychoterapii.

To bardzo nieodpowiedzialne działanie z jej strony, bez szacunku dla Pani potrzeb i troski. Warto powtarzać mamie te słowa (pomimo jej złoszczenia się, niewygodna prawda zawsze złości), że wg. Pani powinna podjąć terapię i że Pani oczekuje, że ona to zrobi. Jeśli będzie w swoim uporze takie zachowania świadczą o niedojrzałości lub jej lęku przed samotnością. Motywy nieświadome mamy mogą być różne. Jeśli mama nie weźmie odpowiedzialności za swój stan i nie podejmie leczenia, warto, aby Pani skorzystała ze wsparcia terapeuty, aby się przyjrzeć co dzieje się między Panią i mamą. Psychoterapia może wzmocnić Panią, pomóc zobaczyć czy w zachowaniu mamy nie ma czegoś manipulacyjnego.

Dzień dobry,
Wygląda na to, że samopoczucie mamy przekłada się na Panią. Proszę pamiętać, że to jej zdrowie i jeśli ona nie chce się leczyć, to nic nie może Pani zrobić. Jest to przykre, ale taki rozsądek oszczędza wiecznego szarpania się w postaci "muszę ją uratować".
Jeśli Pani widzi, że ta chęć pomocy zabiera Pani dużo energii, radości - to znak, że pora zadbać o siebie - znaleźć czas na ulubione zajęcia, zainteresowania, wyjścia z przyjaciółmi.
Może to być dla Pani trudne, bo ciężko "zostawić" mamę. Ale może właśnie wtedy zrozumie, że potrzebuje pomocy z zewntątrz?
Powodzenia!:)