Problem z nabieraniem powietrza po treningu

Witam. Mam 25 lat od 10 lat trenuje kolarstwo, a od roku biegam(30km/tyg.) Po treningu nie mogę nabrac do konca powietrza do pluc i dodatkowo czasem pojawia mi sie swist w kaszlu. Czy musialbym zglosic się do lekarza?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do pulmonologa. Warto wykluczyć np astmę.

Witam,

Warto wykonać kontrolne rtg klatki piersiowej, jeśli nie robił Pan w ciągu ostatnich 2 lat. Przy zgłaszanych przez Pana dolegliwościach warto również wykonać spirometrię, aby wykluczyć początki astmy - wysiłek może być czynnikiem wywołującym napady astmatyczne. Jeśli w Pańskiej rodzinie ktoś chorował na astmę, to ma Pan nieco większe ryzyko tej choroby, choć wcale nie musi Pan jej mieć.

Pozdrawiam

MD.