Problem z nauką i koncentracją

Kamil, lat 16. Chodzę do I klasy liceum. W gimnazjum praktycznie się nie uczyłem, jedynie "od święta". W liceum uczyć się już trzeba i tu pojawia się problem. Nie potrafię się skoncentrować na nauce, siadam z zeszytem, czytam chwilę treść, ale po chwili wszystko potrafi rozbić moją uwagę. Patrzę w zeszyt, ale myślami błądzę nie wiadomo gdzie. Wyobrażam sobie najróżniejsze rzeczy, nie potrafię się niczego nauczyć, niewiele zapamiętuję. Jak mogę rozwiązać ten problem? Jeśli tego nie zmienię, może się to dla mnie źle skończyć...

Kamilu, uważam, że powinieneś umówić się na wizytę u psychologa, który określi przyczynę Twoich problemów z koncentracją uwagi. W każdym mieście znajduje się poradnia psychologiczno-pedagogiczna, spis poradni znajdziesz bez problemu w internecie. Porządna diagnoza jest podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek działań, które pomogą Ci w lepszej koncentracji uwagi.

Na szybko mogę Ci poradzić, abyś przed przystąpieniem do nauki wybrał się np. na rower. Wysiłek fizyczny pomaga się skupić. Zadbaj również o odpowiednie miejsce do nauki. Potrzebujesz ciszy i spokoju, w zasięgu Twojego wzroku nie powinny się znajdować przedmioty, które mogą Cię rozpraszać, najlepiej, żeby była to pusta, biała ściana. Rób częste przerwy, np. co 15 minut zrób 5 pompek.

Trzymam za Ciebie kciuki!