Problem z oddawaniem moczu do końca

Witam, do około 2 miesięcy mam problemy z wydalaniem moczu. Początkowo objawy były delikatne, z czasem się nasiliły. Objawy to: - sporadyczne delikatnie pieczenie - oddawanie moczu na raty - za każdym razem pozostaje uczucie, że jednak nie oddałem całego moczu, nawet 'próby' po 15-20 minutach nic nie dają. Niestety uczucie jest prawdziwe i zdarza się regularnie, że po kilku/kilkunastu minutach mimowolnie wycieka kilka kropli moczu. Jest to objaw, który naprawdę utrudnia życie codzienne. Czasem mam lepsze dni, kiedy objawy są delikatne, a czasem gorsze, kiedy się naprawdę nasilają. Zrobiłem podstawowe badania moczu i krwi. Wyniki wypadły pozytywnie z wyjątkiem delikatnie przekroczonej ilości bakterii w moczu (jak pamiętam, norma to ok. 24, a mój wynik to 49). Przy rozmowie lekarz stwierdził, że wyniki są prawidłowe, a poziom bakterii jest dalej w normie. Na próbę dostałem leki w postaci leku na zakażenie dróg moczowych (nie antybiotyk) oraz lek na łagodny rozrost prostaty. Niestety, po 10 dniach dawkowania nie zauważyłem zbyt dużej poprawy. Lekarz przy przepisywaniu leków wspomniał, że pomagają w połowie przypadków i że niestety czasem trzeba z tym żyć. Aktualnie martwię się, że z powodu braku widocznych problemów (na wynikach badań, etc.) skończy się stwierdzeniem, że nic się nie da w tej sprawie zrobić. Gdzie można jeszcze szukać problemu, przyczyny?
ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

najprawdopodobniejsze w Pana przypadku wydaje się zapalenie dróg moczowych, ale może dochodzić do tego jeszcze jakiś czynnik sprzyjający zakażeniom, np.: przerost prostaty, kamienie moczowe, niewydolność pęcherza moczowego. Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przyniosło nadal skutku, być może warto rozważyć kolejną wizytę u urologa.