Problem z samoakceptacją u 18-latki

Witam, od zawsze miałam problem z samoakceptacją. Ostatnio jednak zamknęłam się w sobie i najchętniej nie wychodziłabym z domu. Nie chcę już tak dalej żyć. Zawsze przejmowałam się opinią innych, nie mogłam zapomnieć o uwagach. Mam wiele pomysłów, marzeń, które chcę zrealizować, ale wstydzę się tego. Mam teraz wakacje i bardzo chcę powalczyć z moją nieśmiałością. Wiem, że będzie trudno, ale jak to zrobić bez pomocy psychologa?

Witam Cię serdecznie,

Niestety, nie ma czegoś takiego, jak "złoty środek" czy recepta, dzięki której nasze troski znikną... Gdyby tak było, wystarczyłoby osobie cierpiącej na np. depresję powiedzieć: "Głowa do góry! Przecież masz tyle powodów do radości", czy osobie z anoreksją: "Przecież jesteś taka szczupła, uwierz w siebie!". Podobnie jest z innymi problemami, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Może warto jednak spojrzeć przychylniej na pomoc psychologa/psychoterapeuty. Pomoże ona Tobie popracować nad samoakceptacją i tym samym nie będziesz musiała unikać innych. Zachęcam do kontaktu indywidualnego lub z innym specjalistą z Twojego miasta.

Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kicińska