Problem z samodzielnym chodzeniem u rocznego dziecka

Witam , mam pytanie. Moja córeczka za kilka dni skonczy swoje pierwsze urodziny, potrafi już wstać na nóżki czasami , ale nie próbuje samodzielnego chodzenia. tylko za dwie rączki. Kiedy puszcze ją za jedna rączkę boi się i nie pojdzie ani kroku, póki nie chwycę jej za dwie. za dwie rączki więc biega, czy mam się czym przejmować?

Milena Lubowicz

Absolutnie na razie nie powodów do niepokoju. Dziecko nie musi chodzić na roczek. Jest to tylko orientacyjny wiek.
Pozdrawiam

Proszę zgłosić się do lekarza rehabilitacji, jeżeli córka nie zacznie chodzić do końca 15-16 miesiąca życia. Na razie służy jej przemieszczanie się na czworakach, na nóżkach wzdłuż mebli, samodzielne podciąganie się do stania. Prowadzenie jej za rączkę czy nawet dwie, może utrwalić nieprawidłową postawę przy chodzeniu, więc nie warto tego praktykować. Córeczka ruszy samodzielnie, kiedy wszystkie mięśnie i psychika będą do tego przygotowane, nie ma sensu przyspieszać tego momentu na siłę.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/