Problem z samookaleczeniem

Dzień dobry. Mam 25 lat i jestem studentką zaoczną. Zawsze byłam pesymistką i nigdy nie próbowałam tego zmienić. Bardzo się wszystkim przejmuje i widzę wszystko na czarno. Obecnie nie pracuję, chociaż bardzo bym chciała, żyję z kredytu studenckiego. Od stycznia siedzę w domu i czuję, że jest coraz gorzej. Czuję się strasznie, nienawidzę siebie, swojego życia. Nie akceptuję siebie, swojego ciała, na studiach nie idzie mi dobrze, mimo tego, że zawsze marzyłam o tym kierunku, nie mogę znaleźć pracy, a do tego moje relacje z partnerem nie są dobre, choć bardzo go kocham i staram się. Czuję się rozdarta trochę, gdyż moja mama nie bardzo akceptuje mojego partnera. Uważa, że jemu nie zależy na mnie. Czasami też zaczynam się zastanawiać nad tym, nie wiem, co mam robić. Stałam się drażliwa, nie mam ochoty na nic, nic nie sprawia mi przyjemności, mam poczucie winy we wszystkim i zaczynam się izolować. Nie lubię jak ktoś wchodzi do mojego pokoju, a ja nic nie robię albo leże. Nie chcę też, żeby ktoś widział że płaczę, dlatego robię to w nocy. Ostatnio nie wytrzymałam i okaleczyłam swoją rękę, przyniosło mi to ulgę. Teraz boję się, że ktoś to zauważy. Zaczynam bać się wszystkiego, mam problemy z koncentracją. Boje się lekarzy, u psychologa nigdy nie byłam, tego też się boję. Wcześniej miałam problemy jelitowe, ale lekarz rodzinny nie pomógł mi zbyt wiele. Wtedy przeżyłam koszmar. Teraz mam nie tylko problemy jelitowe, ale częściej mnie serce kłuje, boli głowa - ostatnio nawet przez 2 tygodnie. Nie wiem, co mam zrobić, nie chcę, żeby ktoś z bliskich się o tym dowiedział i nie wiem, co się ze mną dzieje. Proszę, poradźcie. Z poważaniem, Ninaa

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
opisane objawy mogą wskazywać na depresję i/lub zaburzenia lękowe, w celu rozpoznania konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry. Po badaniach i zebraniu wywiadu będzie on mógł postawić diagnozę i zaproponować odpowiednią dla Pani formę leczenia. Pojawiły się u Pani również zaburzenia somatyczne: problemy jelitowe, kłucie w sercu i ból głowy, mogą mieć one związek z zaburzeniami psychicznymi. Jednak warto, aby poszła Pani do lekarza ogólnego i zrobiła konieczne badania.
Bardzo niepokojącym objawem są samookaleczenia, świadczą one o tym, że jest w Pani bardzo dużo złości i agresji, którą kieruje Pani w siebie. Proponuję, aby rozważyła Pani rozpoczęcie psychoterapii. Umożliwi to Pani odnalezienie przyczyn takich zachowań, będzie Pani mogła przepracować problemy, z którymi się Pani obecnie boryka.
Rozumiem, że obawia się Pani wizyty u psychologa, jednak uważam, że jest to konieczne. Może Pani poprosić zaufaną osobę, żeby poszła z Panią na pierwszą wizytę być może obecność kogoś bliskiego obniży Pani lęk. Dlatego też zachęcam Panią, aby podzieliła się Pani swoimi problemami z osobą życzliwą, która okaże zrozumienie i wesprze w trudnych chwilach. Ukrywanie się i udawanie, że wszystko jest w porządku potęguje poczucie samotności i izolację.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!