Problem z wypróżnianiem u 2-letniego dziecka

Mój 2-letni synek ma problemy z opróżnianieniem się. Prawie nigdy nie robi tego w pieluchę o nocniku nie wspominając. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy ma rozwolnienie, ale jest to bardzo rzadko. Jedyną formą pozbycia się stolca jest w pozycji leżącej stymulacja palcem jego odbytu. Jest to dla niego często bardzo bolesne. Zgodnie z zaleceniem lekarza próbowaliśmy zróżnicowanych diet, podawać dużo płynów, zachęcać go do dużej aktywności ruchowej. Podawaliśmy mu także Laktulozum. Proszę o pomoc.

Witam
Może być kilka przyczyn takiego problemu. Zbyt mało tłuszczu w diecie, zbyt dużo cukrów prostych w diecie, brak magnezu w organizmie. To najczęstsze przyczyny. Dietę można przeanalizować pod względem zawartości tłuszczów i cukrów, natomiast zawartość magnezu w organizmie, można sprawdzić za pomocą analizy pierwiastkowej włosów. Zapraszamy: http://www.arkadia-klinika.pl/index.php/analiza-pierwiastkowa-wlosow

Problem musi zostać wyjaśniony przez specjalistów w tym także chirurga ,który wykona badanie per rectum.,a jeśli bedzie uwazał zaleci odpowiednią pogłębioną diagnostykę ( m.innymi celem wykluczenia ch Hirszprunga.Kolejny etap to gastroenterolog .
Dopiero po wykluczeniu organicznych przyczyn można wysunąć podejrzenia tzw.zaparć nawykowych.I te leczy się także w oparciu o współpracę z psychologiem.

Jakiekolwiek analizy włosa nie mają tu żadnej wartości .

Pozdrawiam ciepło