Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z zajściem w ciążę a polip a duża lepkość nasienia

Witam serdecznie, staramy się z mężem o dziecko już ponad dwa lata. W końcu postanowiliśmy się przebadać. W pierwszej kolejności męża, jego wyniki wyszły w miarę dobrze: 80mln plemników na ml, ruch A: 40%, B+C:5%, D: 55%, morfologia: 17%, lepkość: >2cm. Po konsultacji z lekarzem stwierdził on, że ta lepkość nie powinna być przeszkoda w poczęciu dziecka. Jednak przeglądając internet znalazłam wręcz przeciwne opinie, że może być utrudnieniem, bo nasienie się nie upłynnia bądź jakiś zmian zapalnych prostaty. Dodam jeszcze, że badanie bakteriologiczne nasienia wyszło dobrze.

Jeżeli chodzi o mnie to miałam robiona cytologię i ta wyszła dobrze. Miałam robione także USG dopochwowe w 23 dniu cyklu przy cyklach 27/28 dniowych. USG to wykazało obecność krwi w macicy (lekarz stwierdził, że to są ślady krwi z owulacji) i obecność bardzo małego polipa.
Czy polip ten może nie być polipem tylko zapłodnioną komórką jajowa? Czy lekarz mógł się mylić? Czy 8 dni po owulacji (wyznaczonej na wykresie z mierzenia temperatury) może być jeszcze obecna krew w macicy. Lekarz skomentował to w ten sposób, że obecność polipa nie jest problemem z zajściem w ciążę.
Następnym krokiem będzie wykonanie badania drożności jajników i badań hormonalnych w pierwszej i drugiej części cyklu. Nadmienię także, że mam regularne cykle, bez krwawień, miesiączki są 4 dniowe, przy czym pierwszy dzień miesiączki jest dość obfity, a pozostałe to śluz ze skrzepami o zabarwieniu brunatno-czerwonym,. Proszę o wypowiedzenie się na temat lepkości i polipa, czy mogą uniemożliwiać zajście w ciążę? I co oznacza ta obecność krwi w 8 dni po owulacji w macicy? Bardzo dziękuję za pomoc. 

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam. Niemożliwe byłoby pomylenie polipa z kilkudniowym zarodkiem- ten drugi jest jeszcze niewidoczny w USG. Nieduży polip rzeczywiście nie powinien powodować problemów z ciążą. Krew w macicy pojawia się po owulacji w związku z krwawieniem z powierzchni jajnika towarzyszącym uwolnieniu komórki jajowej albo z powodu spadku poziomu estrogenu, który spowodował wzrost błony śluzowej macicy i był potrzebny do jej utrzymania (następuje lekkie złuszczenie endometrium). Krew ta może się utrzymywać w macicy przez kilka dni. Jeśli lekarz zajmujący się interpretacją wyników badania lepkości nasienia określił je jako mieszczące się w normie, to nie ma powodów do zmartwień. Życzę powodzenia w dalszych staraniach i badaniach i pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy