Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z zapamiętywaniem u 32-letniej osoby

Witam mam duzy problem.Mam 32 lata i mam problem zapamiętania czego kolwiek.Czytam cos potem zapominam co było w tej książce,rozmawiam z rodzina na drugi dzień nie pamiętam lub odrabiam z dzieckiem zadanie nie umiem zrobić bo niepamietam jak to zrobić.Najprostsza czynność sprawia mi trudności.Rozmowa tez sprawia mi problemy słuchać słucham ale z tej rozmowy później nie pamiętam o czym była i nie umiem się koncentrować.A trochę mi jest wstyd się do tego przyznać komukolwiek..Co mam robić?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Jak pomagać osobom z zaburzeniami pamięci?

Warto zgłosić się do lekarza. Zależnie od diagnozy skieruje do psychologa (na psychoterapię) lub do neurologa na dalszą diagnostykę.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam Panią. Przyczyny opisywanych przez Panią problemów mogą być różne i mogą wymagać bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Jedną z takich przyczyn może być wpływ silnego stresu. Od dłuższego już czasu wiadomo, że silny (a czasem również długo utrzymujący się) stres upośledza uwagę człowieka. Od kondycji naszej uwagi zależy jak zapamiętujemy nowy materiał, jak go przechowujemy i jak odtwarzamy zapamiętany materiał. Jeśli w Pani życiu było/jest dużo stresu to takie problemy o których Pani napisała mogą być oczywiste. Specyficzną sytuacją z udziałem bardzo silnego stresu jest sytuacja traumatyczna (czyli taka, która jest niespodziewana i swoją siłą powoduje przerażenie i uczucie bezradności). Im silniejsze takie doświadczenie tym większe problemy możemy odczuwać nawet w codziennym funkcjonowaniu. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii traumy.
0

Witam!

Warto skierować się do lekarza pierwszego kontaktu by Panią dalej pokierował w kwestii diagnostycznej. Przyczyn Pani trudności może być wiele - stres, brak odpowiedniej ilości snu, zaburzenia w gospodarce organizmu (np - hormony).

Proszę pamiętać że trudności z pamięcią nie zawsze wynikają z jej zaburzenia. Może to być związane z faktem, iż jest pani np. trudniej się skupić na aktualnie wykonywanym zadaniu. Zdolność do skupienia się nad danym materiały dotyczy zupełnie innych zdolności.

Pozdrawiam!

Psycholog, absolwent studiów na kierunku psychologia i kogniwistyka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy