Problem z zaparciami u 3-letniego syna

Witam, pisze poniewaz od kiedy moj syn skonczyl pol roku ma problemy z zaparciami, teraz ma 3 lata. Jednak zastanawiam sie czy nie problemem jest pozycja w jakiej sie zalatwia? Kupke robi w majtki (panicznie nie chce korzystac ani z nocnika ani z ubikacji) siedzi na podlodze i zgina nogi pod klatke piersiowa. Probowalam sama i mam wrazenie ze siedzac na pupie nie da sie zalatwic. Prosze o wiadomosc czy problemy z zalatwianiem moga u niego wynikac z tej pozycji? Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Szanowna Pani, koniecznie należy dziecko nauczyć korzystania z nocnika, aczkolwiek nie sądzę aby pozycja w jakiej się załatwia miała związek z zaparciami