Problem z zaufaniem i kłamstwem w związku

Witam Mam problem z zaufaniem.Moj chlopak mnie zdradzil z moja przyjaciolka.Od dlugiego czasu bardzo sie stara.Informuje mnie o wszystkim co robi w ciagu dnia na bierzaco, stale zapewnia mnie co do swoich uczuc, kupuje kwiaty, wyciaga na spacery, przynosi sniadania do lozka, jest opiekunczy i bardzo o mnie dba. Jednak ja mu nie potrafie zaufac. Stale mam swoje domysly, stale mam wrazenie ze mnie oklamuje. Wydaje mi sie to wszystko zbyt piekne, wciaz szukam podtekstu.To ze mna jest cos nie tak?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Jeśli uważa Pani, że Pani stan psychczny odbiega od normy proszę udać się do psychoterapeuty. Być może Pani obawy są jednak uzasadnione. Jeśli ktoś zdradził raz może w przyszłości zrobić to drugi raz. Proszę dać sobie i chłopakowi czas na zagojenie ran i zbudowanie zafania na nowo lub nie.

Witam,

Jest to normalne, że jesteś w tym wypadku podejrzliwa. Z Twojego opisu wynika, że zdradziły Cię dwie osoby, do których powinnaś mieć największe zaufanie. To, że Twój chłopak obecnie bardzo się stara zadość uczynić Ci to co przeżyłaś nie oznacza, że od razu możesz być znowu ufna. Normalne jest kiedy ktoś zburzy nasze poczucie bezpieczeństwa, że nie odbudujemy go tak łatwo. Nasz psychiczny mechanizm obronny jest wtedy czujny - z obawy aby znowu nie zostać zaskoczonym i zranionym. Ty i Twój chłopak musicie dać sobie trochę czasu. Proponuję abyś rozmawiała z nim o tym, co się z Tobą dzieje. Nie na zasadzie sprawdzania go, lecz opisując mu swój stan: że z jednej strony doceniasz co obecnie robi, ale z drugiej jest w Tobie taka część, która bywa podejrzliwa i obecnie trudno Ci ją wyłączyć. Na pewno będzie to wymagało od niego cierpliwości.
Jedno jest pewne i to nie będzie łatwe - coś co często powtarzam parom, które doświadczyły zdrady i chcą naprawiać swój związek - przyjdzie moment kiedy trzeba będzie zaufać na nowo. Jeżeli chcecie walczyć o ten związek będzie musiał przyjść moment kiedy mu wybaczysz - chodzi o to, aby nie przywoływać zdrady jako argumentu przy każdej kłótni, gdyż przekreśla to starania strony która zdradziła.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska