Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem ze snem i nocnym karmieniem dziecka: Jak sobie z tym poradzić?

Witam. Moja mała ma prawie 5 miesięcy, od kilku dni budzi się już o 5 rano i nie chce spać. Kładę ją spać coraz później. Kiedyś chodziła spać o 18, a teraz już o 19 lub później. Ja jestem zdania, że powinnam ją przetrzymać i kłaść spać jeszcze później, a w końcu załapie i pośpi dłużej rano. Chłopak natomiast uważa, że trzeba wrócić do rutyny i znów kłaść ją o 18. Które z nas ma rację? Dodam że w dzień nie śpi też rewelacyjnie. Zazwyczaj 3 razy po 30 min. Zdarza się że śpi i 4 godziny w ciągu dnia, ale to są sporadyczne dni.

Mam też problem z karmieniem. Na noc dostaje butelkę (wypija ok. 120 ml) mleka z kaszką, potem budzi się około 22-23 i znów je to samo. Następna pobudka jest około 1 w nocy, ale mała zje tylko maksymalnie 50 ml i odpycha rączkami butelkę. Mi się wydaję, że budzi się już z przyzwyczajenia, a chłopak oczywiście uważa, że skoro się budzi to jest głodna. Problem w tym, że ona do 9 rano już nie nie chce jeść. Podaję jej butelkę, ale ona wypluwa, odpycha i nie ma jak jej nakarmić. Próbowałam dać jej rano jakiś deserek/kaszkę, żeby chociaż coś rano zjadła, ale definitywnie jest na nie. Jak sobie z tym poradzić? Od kilku dni już chodzę jak lunatyczka. Z góry dziękuję i pozdrawiam    

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Odbijanie powietrza po karmieniu piersi

Kiedy dziecko po karmieniu piersią będzie już najedzone, powinniśmy doprowadzić do tego, by mu się odbiło. Jak to zrobić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Witam.

Maluszek rośnie i rozwija się i wraz z wiekiem zmieniają się jego potrzeby i upodobania. Stąd zapewne częstsze pobudki i poranna aktywność. Niestety trochę tak jest, że maluszki mają do tego prawo, warto uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości zorganizować sobie tak dzień i noc, aby jak najwięcej wykorzystać czasu dla siebie. Rutyny są jak najbardziej wskazane, ponieważ sprawiają, że dziecko staje się spokojniejsze i uczy się przewidywać pewne stałe czynności i obowiązki, stąd najlepiej ustalić porę snu malucha np. na 19.00 i starać się tego trzymać, uwzględniając indywidualne potrzeby malucha. Zachęcam do wprowadzenia stałych pokarmów, innych niż mleko np. puree z ziemniaków, jabłek, marchwi, zupki bardzo delikatne w smaku. Wieczorem maluszek może budzić się na jedzenie, ale może również potrzebować zaspokoić pragnienie lub poprzytulać się.

Pozdrawiam
 

Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy