Problem ze snem i z poczuciem winy

Witam. Mam 21 lat i jestem mężczyzną. Przeglądałem wcześniej zadane przez innych użytkowników portalu pytania, ale nic nie znalazłem pasującego do mnie dlatego postanowiłem napisać. Mój problem polega na tym, że nie wiem czy to już depresja czy może tylko długo trwające przygnębienie. Od jakiś 4 może 5 miesięcy czuje się beznadziejny mam uczucie bez wartościowości mojego życia, że nic w nim nie osiągnąłem i cały czas powraca pytanie po co ja właściwie jestem. Mam uczucie, że wszystkich zawiodłem, chociaż otoczenie nie daje mi takich sygnałów. Nie odnoszę uczucia spełnienia w życiu. Dodatkowo coraz bardziej spada moja chęć działania, nic mi się nie chce najchętniej tylko bym leżał na łóżku. Ostatnio pojawiły się także problemy ze snem. Przez dwa trzy dni nie mogę spać, ponieważ przechodzi mi mnóstwo przemyśleń na temat mojego życia, po czym wszystko wraca do normy i śpię normalnie. Innym razem zaś przychodzą dni w których bym tylko spał. Nie przyjmuje żadnych leków ani nie wykonywałem żadnych badań diagnostycznych. Proszę o pomoc i poradę o to czy to są objawy depresji czy nie oraz proszę o poradę co z tym wszystkim co opisałem mogę zrobić. Pozdrawiam

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Panie Damianie,

z Pana relacji wynika, że stan ten utrzymuje się dość długo i ma tendecję do stopniowego nasilania się, dlatego najlepiej gdyby zdecydował się Pan na konsultację z psychologiem bądź psychiatrą. Nie rozpatrywałabym problemu jako "już depresja" lub "jeszcze przygnębienie", ale skoncentrowała na przyczynie spadku nastroju i co może Pan z tym zrobić. Trudno mi doradzić coś konkretnego nie znając Pana sytuacji zawodowej i osobistej, ale proszę się zastanowić czy przed wystąpieniem tych trudności, czyli 4-5 miesięcy wcześniej, wydarzyło się coś istotnego, jakaś zmiana w Pana życiu? Czy poczucie, że zawiódł Pan bliskich wiąże się z jakimiś rzeczywistymi niespełnionymi przez pana oczekiwaniami, czy odczuwa Pan taką presję z czyjejś strony? Myśli, które "przeszkadzają" w zaśnięciu z jakiegoś powodu się pojawiły, proszę zastanowić się czy dotyczą one przyszłości (np. lęk przed nieznanym, napięcie przed podjęciem ważnej decyzji) czy przeszłości (np. przykre wspomnienia, rozważania co się zrobiło źle) i kiedy się pojawiają. Mogą być np. następstwem stresującej sytuacji z minionego dnia, której emocje wciąż w Panu "żyją".

Jest Pan w wieku, który wymaga podjęcia ważnych życiowych decyzji, np. związanych z edukacją. To też czas trochę przełomowy - już dorosłość, ale jednocześnie jeszcze można sobie na wiele rzeczy pozwolić. Moim zdaniem powinien Pan dać sobie trochę czasu na zastanowienie co chcę w życiu osiągnąć, jak wykorzystać dotychczasowe doświadczenia do zbudowania czegoś wartościowego, co przyniesie satysfakcję i radość w życiu. Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.